Profesije

Automehaničar: profesionalni standard i opis poslova

Sadržaj
  1. Tko je to?
  2. Za i protiv profesije
  3. Pražnjenja
  4. Opis posla
  5. Zahtjevi
  6. Obrazovanje i karijera
  7. Plaća

Svatko je barem jednom čuo za posao automehaničara. No, trebate znati što točno kaže profesionalni standard o ovoj poziciji, što propisuju standardni opisi poslova. Automehaničar mora imati određene osobne kvalitete, znanja i vještine.

Tko je to?

Posao automehaničara podrazumijeva, kako samo ime govori, najjednostavnije vrste manipulacija autodijelovima. Najjednostavniji su oni koji se mogu izvesti ručno ili pomoću elementarnih tehnika. Ovaj stručnjak se bavi ne samo popravkom vozila, već i elementarnom tehničkom dijagnostikom. Neki ljudi misle da je tehničar za popravak automobila isto što i automehaničar. Ali ovo je ozbiljna zabluda.

Specifičnosti rada automehaničara - činjenica da svoje napore usredotočuje na stvarni popravak i održavanje vozila. Izvodit će i mnoge druge radove i manipulacije. Automehaničar je podređen automehaničaru. Činjenica je da karakteristika rada potonjeg podrazumijeva dublje poznavanje suvremene automobilske i servisne opreme. Autobravari su nešto manje upućeni u motore i druge tehnički složene transportne jedinice.

Međutim, oni mogu farbati automobil, a ako je potrebno - obavljati radove zavarivanja.

Bravar za popravak automobila sluša automehaničara i izvršava sve njegove izravne naredbe. Proces rada autoservisa obično podrazumijeva prijem pristiglih automobila od strane automehaničara. Procjenjuje trenutno stanje i daje upute kako i što izravno popraviti.

Bravari u velikim tvrtkama, poput mehaničara, imaju usku specijalizaciju.

Za i protiv profesije

Ako broj automobila ne raste, onda se u svakom slučaju neće smanjiti. Stoga se ni broj stručnjaka koji s njima rade ne bi trebao značajno smanjiti. S obzirom na sve veću zastupljenost humanitarnih zanimanja, potražnja za automehaničarima i automehaničarima će samo rasti. Štoviše, takve profesionalci mogu raditi u gotovo svakoj organizaciji. Doista, danas niti jedna proizvodnja, niti jedan trgovački ili izložbeni kompleks, a ne samo oni, ne mogu bez automobila.

Zaključak je očit: u dogledno vrijeme nezaposlenost teško da će ugroziti bravare za popravak automobila. Iz istog razloga razina prihoda bit će prilično visoka. Ono što je važno, stručnjaci za popravak automobila imaju priliku brzo se "okrenuti", steći novi krug zanimljivih poznanstava. Dobar majstor brzo postaje poznat vlasnicima automobila u svom gradu, pa čak i regiji. To može značajno smanjiti ovisnost o određenim poslodavcima.

Neki automehaničari i automehaničari, stječući iskustvo, otvaraju svoje tvornicea ti poslovi za popravke cvjetaju. Međutim, ova profesija ima i prilično ozbiljne nedostatke. Dakle, sigurno ćete morati imati pristojnu fizičku formu. Osim toga, popravci automobila uključuju puno radno intenzivnog, mukotrpnog posla.

Dišni organi će stalno patiti od para goriva, isparavanja masti i drugih tehničkih tekućina, reagensa. Buke i vibracije također teško da su korisni za zdravlje. Neke se manipulacije moraju provoditi na otvorenom, ponekad u vrlo lošim vremenskim uvjetima.

A sve to treba nadopuniti povećanom odgovornošću servisnih službi. O njihovim aktivnostima ovise i smirenost vlasnika automobila i sam život i zdravlje.

Pražnjenja

Automehaničar 1 kategorije rastavlja jednostavne sklopove automobila. On mora posjedovati:

  • ključne metode rada ove vrste;
  • načela korištenja bravarskih i kontrolnih i mjernih alata (sustava);
  • osnovne informacije o metalima i gorivima i mazivima, o ostalim tehničkim tekućinama i sredstvima za perilice rublja.

Predstavnici takve radničke profesije kao što su bravar 2. kategorije za rad s kamionima, moraju rastaviti glavne kamione (osim visokospecijaliziranih i opremljenih dizel motorima). Takvi stručnjaci mogu pouzdano raditi s autobusima i motociklima male tonaže, s automobilima. Trebaju savladati:

  • ključni podaci o uređaju automobila i motocikala;
  • pravila za montažu i demontažu jednostavnih dijelova;
  • metode rada s ožičenjem automobila;
  • zahtjevi za pričvršćivanje različitih dijelova;
  • metode korištenja pneumatskih i električnih alata;
  • glavne informacije o tolerancijama i dosjedima, o kvalitetama i hrapavosti.

3. kategorija u specijalnosti automehaničar daje pravo na rad s dizelskim i složenim vozilima, dugim autobusima, motornim skuterima. Takvi zaposlenici također imaju pravo pričvršćivati ​​kritične navojne spojeve i mijenjati degradirane dijelove. Moći će rastaviti složene aparate i električnu opremu. Automehaničar 3. kategorije potpuno je spreman za obavljanje bravarske obrade dijelova na razini 11-12 standarda kvalitete. Naravno, morate znati osnovne parametre hrapavosti metala.

4. kategorija automehaničara podrazumijeva otprilike sljedeće vrste poslova:

  • ugradnja bregastih osovina;
  • demontaža generatora energije;
  • popravak i montaža svih vrsta motora;
  • vizualni pregled i demontaža hidrauličnih transformatora;
  • podešavanje poravnanja kotača;
  • manipulacije s mjenjačima, osovinama i kočionim pločicama.

Bravar-automehaničar 5. kategorije zna prilagoditi i ispitati posebno složene uređaje i sklopove na stalcima i na šasiji. Mora ih mijenjati tijekom svakodnevnog održavanja.Ovaj stručnjak instalira uređaje i sklopove automobilske električne opreme, uključuje ih. Bavi se i složenom i vrlo zahtjevnom bravarskom obradom. 5. znamenka znači da će stručnjak moći otkriti uzrok oštećenja ili istrošenosti spojnih dijelova, pronaći te nedostatke i ukloniti ih.

Vrijedi spomenuti automehaničar 6. kategorije. Takvi majstori mogu raditi na stalcima i na šasiji, procjenjujući stanje najsloženijih komponenti i uređaja. Popravljaju jedinice bilo koje složenosti, prilagođavaju ih i testiraju. Na temelju rezultata rada izrađuje se potrebna dokumentacija za prijam. Majstor mora posjedovati sve vještine koje vam omogućuju da potpuno obnovite istrošene dijelove i ojačate ih.

U ETKS-u su registrirane i kategorije električara za popravak elektro opreme. 2. rang daje vam pravo da rastavite i popravite razne jednostavne električne komponente. Stručnjaci ove razine rade s T, kutijama i spojnicama. Auto bravari 3 znamenke rad s ampermetrima, voltmetrima i selenskim ispravljačima. Već sada mogu raditi s opremom srednje složenosti i teretom remena.

Autoelektričar 4 razreda znači spremnost za rad s električnom opremom u uvjetima uskog ograničenog slijetanja. Ovo pražnjenje daje pravo uključivanja u uzemljenje i uzemljenje električne opreme. Obično takvi stručnjaci mogu raditi u željezničkom prometu. Popravljaju i prilagođavaju rad glavne električne opreme dizel lokomotiva i električnih lokomotiva. Bave se i raznim manipulacijama sa:

  • odvodniki;
  • ploče;
  • električne ploče;
  • pantografi;
  • motorno-ventilacijski uređaji;
  • instalacije za gašenje požara;
  • dijagrami ožičenja;
  • turbinski generatori.

Zasebno, vrijedi govoriti o serviserima motora. 2. rang daje pravo na rad s dijelovima motora na razini 11-12 razreda. Obrtnici dijele manje dijelove, pumpaju uljne kanale, mjere razne komponente i sklopove. 3. rang omogućuje rad s pojedinačnim jedinicama plinskoturbinskih motora, a klipni motori svih vrsta i marki mogu se rastaviti i sastaviti.

Stručnjaci ove razine brendiraju složene dijelove, montiraju jednostavne sekundarne jedinice na motore.

Opis posla

Prema tipičnom opisu posla, dužnosti automehaničara prvenstveno su:

  • rastavljanje jednostavnih komponenti;
  • sjeckanje dlijetom;
  • dijelovi za rezanje i turpijanje;
  • dijelovi za pranje;
  • pročišćavanje niti;
  • nanošenje maziva na dijelove.

Također, automehaničar izrađuje rezanje, izolaciju raznih dijelova ožičenja, lemi žice. Provjerava funkcionalnost različitih dijelova pomoću potrebnih alata. Također instalira uređaje i aparate prema provjerenoj shemi, uključuje ih u mrežu. Automehaničar se također bavi:

  • složeni vodovod;
  • balansiranje dijelova u statici i dinamici;
  • dijagnostika i podešavanje raznih jedinica;
  • provjera usklađenosti jedinica s tehnološkim uvjetima;
  • procjena ispravnosti sklopa, fiksiranje postignutih operativnih parametara.

Imenovanje i razrješenje mehaničara za popravak automobila provodi se naredbama uprave organizacije. Da biste zauzeli takvu poziciju, morate primiti puni strukovno obrazovanje... Automehaničar osobno priprema radno mjesto, procjenjuje dostupnost potrebnog materijalnog dijela. Također osobno priprema automobile za popravke, pere i čisti. Njegova je dužnost osigurati automobil na način da eliminira opasnost od nesreća.

Određivanje održivosti pojedinih dijelova provodi se u bliskom kontaktu s vozačima. Na temelju rezultata rada, automehaničar daje izvješće o postignutom rezultatu, o korištenim dijelovima.Ako ne može otkloniti vjerojatne uzroke nesreće ili nezgoda, mora odmah obavijestiti svoju upravu.

Također, majstor prolazi liječničke preglede najmanje jednom godišnje. Njegova je neizostavna dužnost pridržavati se standarda zaštite rada, sanitarnih pravila, korištenja osobne zaštitne opreme u odgovarajućim slučajevima.

Zahtjevi

Osobne kvalitete

Karakteristične značajke takvog profesionalca su:

  • izvrsna memorija;
  • razvijena pažnja;
  • sposobnost brze analize situacije;
  • društvenost;
  • brzo prebacivanje pažnje;
  • fizička i psihička izdržljivost;
  • pedantnost, točnost.

Znanja i vještine

Odobreni profesionalni standard opisuje ovo znanje i vještine na sljedeći način:

  • korištenje ručnih, pneumatskih i električnih alata;
  • provjera rada pojedinih dijelova;
  • procjena nepropusnosti;
  • kontrola kvalitete pričvršćivača;
  • provjera tlaka raznih vodova i guma;
  • provjera kompletnosti vozila;
  • vizualna identifikacija vanjskih nedostataka;
  • posjedovanje principa uređaja svih automobila, osobitosti rada njihovih pojedinih dijelova.

Obrazovanje i karijera

Da biste postali automehaničar, morate ići na fakultete za sljedeće specijalnosti:

  • "Kopenski transport i tehnološka sredstva";
  • "Kopenski promet i tehnološki kompleksi";
  • „Održavanje i popravak motornih vozila“.

Sličnu obuku i usavršavanje provodi srednji tehnički i redovni fakulteti Baltičkog sveučilišta po Kantu, Državno sveučilište Sahalin, Saratovsko sveučilište po imenu Vavilov. Ako se odluči odabrati fakultete, preporučljivo je usredotočiti se na Moskva, Nižnji Novgorod, Naberežno-Čelni, Iževsk obrazovne ustanove... Tu je najbolja tehnička i proizvodna baza. Međutim, važno je shvatiti da automehaničar postaje iskusni majstor tek nakon 2-3 godine aktivne prakse. Stoga je preporučljivo tražiti slobodna mjesta čak i u procesu učenja.

Najčešće počinju s pomoćnikom automehaničara. Tako se stječe radno iskustvo. Glavni položaj može se dobiti za najmanje 2-3 mjeseca. Nije potrebno računati na veliki razvoj karijere, postoje samo 2 glavna koraka - pomoćnik i majstor. Ali s vremenom će bogatstvo rasti.

Plaća

Automehaničar, kao što je već spomenuto, prima relativno pristojan novac. U prosjeku, plaća se kreće od 20 do 80 tisuća rubalja. Najveći prihod takvih stručnjaka u europskom dijelu zemlje je u Moskvi. Mnogo toga, međutim, ovisi o konkretnom poduzeću i o razini kvalifikacija. U Khanty-Mansi autonomnom okrugu i Yamalo-Nenets autonomnom okrugu možete dobiti čak i malo više nego u glavnom gradu (ne 50, već 55-56 tisuća).

Evo još nekoliko brojeva:

  • Tula regija - 43 tisuće;
  • Murmanska regija - 42 tisuće;
  • Dagestan - 42 tisuće;
  • Karelija - 41,5 tisuća;
  • Teritorij Kamčatka - 46 tisuća.
bez komentara

Moda

ljepota

Kuća