Profesije

Sve o zanimanju plinski zavarivač

Sadržaj
  1. Kakav je ovo posao?
  2. Prednosti i nedostatci
  3. Odgovornosti
  4. Osobne kvalitete
  5. Kvalifikacijski zahtjevi

Trenutno su najtraženiji na tržištu rada tehnički i radni specijaliteti, jedan od njih - plinski zavarivač... Ovaj stručnjak nikada neće ostati bez posla, jer je potražnja za ovom profesijom vrlo velika.

Kakav je ovo posao?

U suvremenoj stvarnosti zahtjevi za kvalitetom spajanja metalnih dijelova stalno se povećavaju. I ako su ranije čvrste metalne konstrukcije bile uobičajene, sada se vrste veza stalno poboljšavaju. Također se mijenjaju materijali, oprema i načini zavarivanja i rezanja dijelova. A to je upravo ono što biste trebali znati i moći specijalist zavarivač. Spajanje dijelova tijekom zavarivanja nastaje popunjavanjem slobodnog prostora između dva dijela koja se spajaju rastopljenim metalom.

Dobar majstor može raditi ne samo s različitim materijalima, već zna i proizvesti razne vrste spajanja dijelova.

Vrlo često se plinski zavarivač pri radu mora nositi sa sljedećim materijalima:

  • cjevovodi;
  • detalji mehanizama;
  • razne jedinice u metalnim konstrukcijama za građevinske i industrijske potrebe;
  • dijelovi karoserije za automobile i kamione.

Plinsko zavarivanje potrebno je ne samo u poduzećima vezanim za obradu metala, već iu strojarstvu, popravku automobila i poljoprivredi, građevinarstvu i održavanju gradskih komunalnih usluga. Plinsko zavarivanje zahtijeva od radnika da bude u stanju pravilno rukovati sljedećim alatima:

  • plinski plamenik;
  • elektrode;
  • pincete;
  • strojevi za zavarivanje raznih modifikacija (i automatski i poluautomatski).

Profesija uključuje kako timski rad u timu plinskih zavarivača, tako i individualni. Mnogi zavarivači započinju vlastiti posao i rade kao terenske ekipe s pojedincima i tvrtkama, obavljajući vrste poslova koje naručitelj naruči.

Prednosti i nedostatci

Kao i u svakoj profesiji, zanimanje plinskog zavarivača ima i prednosti i nedostatke povezane s radnim aktivnostima. Očigledne prednosti uključuju sljedeće točke:

  • moguć je brzi rast karijere (možete čak i nastaviti svoje stručno usavršavanje u svojoj specijalnosti na visokoj obrazovnoj ustanovi);
  • velika potražnja na tržištu rada, što znači da su minimalne šanse da naiđete na nedostatak potražnje (dobar stručnjak će uvijek naći posao);
  • pristojne plaće;
  • mogućnost pokretanja vlastitog posla i rada za sebe.

No, nažalost, u ovoj profesiji postoje i nedostaci s kojima se svaki zavarivač susreće na ovaj ili onaj način, a to su:

  • visoki rizici po život i zdravlje (odnosi se na opasan rad);
  • nepovoljni uvjeti rada (vrlo često zavarivači rade na otvorenim površinama, u bilo kojem vremenu);
  • fizička težina rada;
  • rad u smjenama (moguć je neredoviti raspored, kao i noćne smjene);
  • potrebu za kontinuiranim usavršavanjem i održavanjem njihove kompetencije za učinkovit rad i konkurentnost;
  • metoda smjena (vrlo često su to sjeverna područja s teškim uvjetima rada i života);
  • moguća je pojava kroničnih profesionalnih bolesti.

Međutim, unatoč impresivnom popisu nedostataka, protok kandidata koji žele postati plinski zavarivač ne smanjuje se. To je zbog velike potražnje za profesijom na tržištu rada i visoke razine plaća.

Odgovornosti

Opis poslova za plinskog zavarivača je sljedeći:

  • upoznavanje s regulatornim dokumentima;
  • nepogrešivo određivanje metalne legure i njezinih svojstava, odgovarajuću vrstu zavarivanja dijelova iz nje;
  • poštivanje sigurnosnih mjera i korištenje osobne zaštitne opreme;
  • ispitivanje spojenih dijelova;
  • temeljita i kompetentna priprema proizvoda za zavarivanje, jer kvaliteta veze izravno ovisi o tome.

Električni i plinski zavarivači obično koriste lučno ili plazma ručno zavarivanje, njihove radne obveze izgledaju drugačije i uključuju sljedeće točke:

  • postavljanje aparata za zavarivanje;
  • ispitivanje čvrstoće spoja dijelova;
  • zavarivanje dijelova blokova;
  • izvođenje radova mehaniziranog zavarivanja;
  • čišćenje šavova;
  • rezanje kisikom i plazmom;
  • sposobnost čitanja tehničkih crteža.

Elektrozavarivači na poluautomatskim strojevima moraju biti sposobni obavljati sljedeće poslove:

  • postaviti aparate za zavarivanje, kao i pravovremeno ih servisirati;
  • zavarite dijelove plazma plamenikom;
  • zavariti jednostavne dijelove;
  • rad s mikroplazma zavarivanjem;
  • prikupiti jednostavne i složene strukture prije povezivanja;
  • očistite šavove;
  • provjerite nepropusnost napravljenih šavova.

Plinski rezači režu metal pomoću ukapljenog plina ili kisika. Oni moraju:

  • pridržavati se sigurnosnih mjera opreza;
  • pravilno rukovati cilindrima pod tlakom;
  • izvršiti rezanje metala.

Osobne kvalitete

Kao i u svakoj profesiji, vrlo je važno da plinski zavarivač ima određene karakterne osobine koje će mu omogućiti da učinkovito obavlja posao, uključujući:

  • povećan osjećaj odgovornosti;
  • marljivost;
  • teški rad;
  • točnost;
  • ustrajnost, sposobnost rada za rezultat;
  • pozornost na detalje.

Postoji također brojna ograničenja s kojima je rad u ovoj specijalnosti nemoguć, a to su:

  • slab vid (visoka miopija);
  • povijest alergijskih reakcija;
  • Bronhijalna astma;
  • osteohondroza;
  • loše navike;
  • mentalne bolesti, uključujući neurozu, epilepsiju, depresiju.

Iz svakog od navedenih razloga poslodavac ima pravo odbiti kandidata za prijem u radni odnos. Rad plinskog zavarivača povezan je s određenim rizicima - niti jedan adekvatan šef neće izložiti zaposlenika i njegove kolege dodatnim opasnostima.

S obzirom na to da su ljudi koji rade kao zavarivači zaposleni u teškoj proizvodnji, svake godine moraju prolaziti liječničke preglede i pažljivo pratiti svoje zdravlje.

Kvalifikacijski zahtjevi

Postoje dvije mogućnosti za svladavanje profesije plinskog zavarivača: idite na studij srednja specijalizirana obrazovna ustanova nakon 9. ili nakon 11. razreda. Na fakultetima i školama obrazovanje na bazi 9 razreda traje 3 godine i 2 godine za učenike jedanaestih razreda. Osposobljavanje struke podrazumijeva stjecanje naprednih znanja iz crtanja, kemije i fizike. Studenti proučavaju vrste metala, njihova svojstva i moguće nedostatke, vrste šavova. Obično, uz teorijski tečaj i praktičnu obuku u samoj obrazovnoj ustanovi, studenti se šalju na industrijsku praksu u poduzećima. To vam omogućuje da uronite u profesiju već u fazi obuke. Osim toga, neki poslodavci rado zapošljavaju diplomirane studente.

Tečajevi osvježenja znanja su popularni. Mogu trajati od nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci i omogućiti vam da unaprijedite svoje teoretsko znanje i praktične kompetencije, te položite certificiranje i povećate ocjenu, a time i plaću. Za plinske zavarivače profesionalni standard pretpostavlja 6 kategorija. Najviše prvi rang dodijeljena studentu u fazi obuke. Takav stručnjak tek stječe iskustvo i može obavljati samo najjednostavniji rad na spajanju i rezanju dijelova. Drugi rang dodijeljen na kraju posebnih tečajeva ili obrazovne ustanove. Posebnost je da stručnjak mora biti sposoban kuhati dijelove u uspravnom i donjem položaju. Zavarivač ttreći razred mora biti sposoban zavariti kutne, vertikalne i donje šavove, kao i učinkovito zavariti cijevi. Također, stručnjak u ovoj kategoriji mora razumjeti aparate za zavarivanje, njihov rad te poznavati i pridržavati se sigurnosnih standarda. Preduvjet je sposobnost čitanja crteža i sastavljanja dijelova iz njega.

Specijalista četvrta kategorija može raditi s dijelovima srednje složenosti. Ovo je prilično kvalificiran radnik, jedini nedostatak je nemogućnost izvođenja stropnih šavova. Zavarivač peti razred može obavljati radove u bilo kojem položaju i rezati bilo koju strukturu od raznih metala. Specijalist s 6 rangsmatra se profesionalcem. Vlasnik ove kategorije dobiva slobodu izbora kako kuhati, koji potrošni materijal koristiti, kojim šavovima spojiti dijelove.

Kao što vidite, plinski zavarivač je uvijek tražena profesija koja nikada neće izgubiti svoju relevantnost.

bez komentara

Moda

ljepota

Kuća