Bravar

Koje su kategorije bravara?

Sadržaj
  1. Koliko kategorija ima?
  2. Kako su dodijeljeni?
  3. Kako se mijenja opis posla?
  4. Kolika je plaća?

Nije tajna da se profesionalnost bravara mjeri kategorijama. Što je viši stupanj bravara, to je posao koji obavlja teži i zahtjevi za njega su veći. No, uz složenost posla rastu i plaće, pa bi svaki bravar želio povećati svoj čin. Danas ćemo govoriti o tome kakve kategorije postoje za bravare, što trebate znati da biste prešli u novu fazu i kako općenito dolazi do dodjele nove kategorije.

Koliko kategorija ima?

Počnimo s činjenicom da postoje različiti bravarski specijaliteti. Različiti stručnjaci imaju različite odgovornosti i različit broj kategorija. U većini područja, vrhunski bravar je šesta stepenica. Ali postoje iznimke. Na primjer, serviseri imaju sedam kategorija - od druge do osme (prva nije), operater cjevovoda može doći samo do pete kategorije, a stručnjaci za podešavanje opreme za gorivo imaju samo četiri kategorije - od treće do šeste . A ovo je samo nekoliko primjera. Stoga, kako ne bismo stvarali nepotrebnu zbrku, pogledajmo kako se rad mehaničara-popravnika mijenja s primanjem novog radnog mjesta.

  • Bravari-popravci 1 kategorija službeno ne postoji, ali ponekad uključuje i one koji znaju rukovati jednostavnim alatima za popravak i mjerenje.
  • Popravljač 2 pražnjenja mora znati izrađivati ​​jednostavne uređaje, kao i popravljati jednostavnu opremu bez pomoći. Osim toga, mora znati koristiti neke električne i pneumatske bravarske alate.
  • 3 koraka složenost proizvedenih uređaja i opreme koja se popravlja povećava se na srednju.Također morate znati koristiti mehanizme za podizanje i transport.
  • Bravar-popravljač 4 razine mora biti sposoban raditi sa složenom opremom, mehanizmima za pričvršćivanje i znati sastaviti popise popravaka.
  • Za 5 kategorija morat ćete naučiti kako montirati i rastavljati bilo koju vrstu opreme i sklopova.
  • Na 6 koraka morat ćete naučiti kako provjeriti opremu, identificirati i popraviti sve kvarove i nedostatke, a također biti spremni za rad s eksperimentalnom opremom.
  • Na 7 koraka Serviseri rade s fleksibilnim proizvodnim sustavima i moraju biti sposobni nositi se s cijelim nizom kvarova opreme.
  • Za 8 koraka Bravar mora biti sposoban ne samo raditi s jedinstvenom opremom, već i sudjelovati u radu kako bi je doveo do navedenih parametara.

Svi gore opisani zahtjevi postavljeni su prema ETKS-u. Posebno treba napomenuti da je stjecanje sedme i osme kategorije za majstora moguće samo ako je radio u eksperimentalnim i eksperimentalnim radionicama.

Kako su dodijeljeni?

Da bi dobio novu kategoriju, bravar treba položiti ispit pred tarifno-kvalifikacijskom komisijom. Ovo povjerenstvo treba uključivati ​​sve majstore radionice, nekoliko radnika iste specijalnosti kao i podnositelj zahtjeva, voditelja radionice i glavnog inženjera ili glavnog mehaničara. Sam test se sastoji od dva dijela: usmene provjere znanja iz teorije i dostave "test". Ako je s teoretskim dijelom sve jasno, onda se mogu pojaviti pitanja o "suđenju". "Pauza" se odnosi na provedbu nekoliko (najmanje tri) praktičnih zadaća koji odgovaraju stečenim kvalifikacijama.

Tijekom praktičnog ispita, ne samo samu činjenicu izvođenja, već i pokazanu brzinu, preciznost i vještinu. Osim toga, u nekim slučajevima mogu se dodati dodatni uvjeti. Na primjer, poput mehaničara-popravnika, gdje je za stjecanje zadnje dvije kategorije potrebno radno iskustvo u eksperimentalnim radionicama.

To također morate uzeti u obzir za dobivanje nove kategorije, stručnjak mora raditi neko vrijeme u prethodnoj fazi. Vrijeme koje će trebati odraditi ovisi o odabranom zanimanju, dostupnoj kategoriji, kao i stupnju obrazovanja. Za činove s četvrtog, osoba koja je završila strukovnu školu morat će dvije godine raditi na prethodnom radnom mjestu.

Ako imate visoko obrazovanje u odabranoj specijalnosti, tada se ovo razdoblje prepolovi.

Kako se mijenja opis posla?

Uz povećanje kategorije bravara mijenjaju se i njegove dužnosti. Što je ocjena viša, to je posao teži i zahtijevani standardi su viši. Nemojmo ići daleko i analizirati sve na primjeru istog tog mehaničara-popravljača.

  • Na drugoj etapi (početno) serviser mora poznavati osnovne tehnike rada s najjednostavnijom opremom, kako koristiti razne alate za popravak, svojstva radnih materijala, sve o kvalitetama, hrapavosti i raznim tvarima (kao što su ulja, deterdženti i maziva), te mora također u potpunosti proučiti sustav tolerancija i slijetanja.
  • Za treću fazu morate razumjeti strukturu opreme koja se popravlja i interakciju između čvorova, poznavati tehnološki slijed rada, tehničke uvjete za ispitivanje, prihvaćanje i prilagođavanje, kao i pravila za kretanje robe.
  • Četvrti stupanj podrazumijeva da znate pravila za podešavanje opreme, načine otklanjanja raznih kvarova opreme, dizajn svih uređaja za rad, svojstva legura, glavne točke preventivnog održavanja i način obrade i označavanja dijelova.
  • Za peti razred morat ćete naučiti značajke dizajna raznih vrsta opreme, tehničke uvjete za različite vrste radova, pravila za balansiranje, konstrukcije za složene oznake,i također biti u stanju identificirati i eliminirati trošenje dijelova.
  • U šestom razredu od vas se očekuje da razumijete kinematičke i hidraulične krugove opreme i da znate sve o dopuštenom opterećenju dijelova i mehanizama.
  • Dobiti sedmi stupanj, neće vam trebati nova znanja, ali će vam trebati diploma srednje stručne spreme i radno iskustvo u eksperimentalnoj radionici.
  • Za osmi razred morate znati sve o tehnološkom procesu rada s eksperimentalnom opremom.

Istodobno, morate shvatiti da dobivanje nove kategorije ne znači da možete zaboraviti na znanje iz prethodne. Na ovaj ili onaj način, ali i dalje ćete se suočavati s istim procesima kao i prije, samo ne tako često i već u ulozi voditelja procesa.

Kolika je plaća?

Možete točno reći kakva vas plaća čeka na ovoj ili onoj razini, znajući točno sve o svom radnom mjestu. Na prihode bravara snažno utječe njegovo radno mjesto. U Rusiji je bravaru najisplativije raditi na teritoriju Kamčatke, gdje su plaće bravara gotovo jedan i pol puta veće. Naravno, plaća ovisi i o državi. U Rusiji plaće nisu baš visoke u usporedbi s Europom ili Amerikom. Najveća plaća bravara je iz Sjedinjenih Država.

Odabrani specijalitet također može imati veliki utjecaj.... U Rusiji najviše primaju električari, njihov prosječni mjesečni prihod u zemlji je oko 52.000 rubalja. Najmanje primaju plinari - 42 000. Što se tiče ovisnosti plaća o kategoriji zaposlenika, ona je, međutim, mala. Plaća bravara ne mijenja se puno zbog povećanja diplome, s izuzetkom petog razreda.

Nakon dobivanja petog razreda, plaća bravara može značajno porasti. Također je dobra ideja povećati svoje prihode dobivanjem pozicije majstora.

bez komentara

Moda

ljepota

Kuća