Menadžer

Prodajni pomoćnik: Kvalifikacije i odgovornosti

Sadržaj
  1. Kakav je ovo posao?
  2. Potrebne kvalifikacije
  3. Funkcionalne odgovornosti
  4. Opis posla

Pomoćnik voditelja prodaje jedno je od novonastalih profesija našeg vremena. Ali ima svoje zahtjeve za kvalifikacije i funkcionalne odgovornosti. Vrlo je važno razumjeti takve detalje kako biste razumjeli hoće li vam takva aktivnost odgovarati ili ne.

Kakav je ovo posao?

Pomoćnik voditelja prodaje, kojeg u nizu tvrtki nazivaju i pomoćnikom, zapravo je najbliži suradnik ovog menadžera. Najvažniji pozitivni aspekti takve pozicije:

  • mogućnost da obogatite svoje iskustvo (poboljšate svoje kvalifikacije);
  • impresivne izglede za karijeru.

U nekim slučajevima to nadmašuje značajan fizički i intelektualni teret koji neizbježno pada na pomoćnike voditelja bilo koje vrste aktivnosti. Specifičan raspon zadataka koji se dodijeljuju asistentu određen je specifičnostima tvrtke i onoga što prodaje. Najčešće, asistenti rade u petodnevnom tjednu, a granica plaća kreće se od minimalne razine do 20.000 rubalja, povremeno prelazi ovu razinu.

Na mjesta asistenta, ako nije potrebno iskustvo, obično se nalaze oni koji iz bilo kojeg razloga prije nisu radili, kao i studenti preddiplomskih, diplomskih studija i tako dalje.... U ovom poslu oni, zapravo, stječu iskustvo. Često pozicija pomoćnika postaje odskočna daska za samotransformaciju u menadžera. To je obično slučaj kada će sadašnji menadžeri uskoro biti unaprijeđeni ili poslani u drugu jedinicu.

Pomoćnici menadžera obično se nalaze u velikim tvrtkama gdje menadžersko osoblje ima toliko odgovornosti i zadataka da ih je potrebno "rastovariti".

Potrebne kvalifikacije

Obrazovanje je potrebno na različite načine, što je, opet, određeno određenim mjestom rada. U nekim slučajevima dovoljna je i prosječna stručna izobrazba. U drugim situacijama potrebni su asistenti s visokom stručnom spremom, au drugim će šefu odgovarati samo asistent sa specijaliziranom sveučilišnom izobrazbom. Glavni naglasak je stavljen na posjedovanje ekonomskog znanja općenito, sposobnost prodaje i poznavanje psihologije. Potiče se poznavanje stranih jezika.

Što se tiče radnog iskustva, ni ovdje situacija nije baš jednoznačna. Prodavati autodijelove, namirnice ili odjeću s cipelama svakako je poželjno, ali ne kategorički. Ali trgovina kombinezonima, posebnim vrstama hrane (egzotične, jedinstvene), složenim vrstama industrijskih proizvoda bez iskustva malo je stvarna. Poznavanje računala i osnovnog programa već je uobičajeno za sve koji se bave upravljanjem, a uskoro će biti i zadano.

Opisi poslova pojašnjavaju kvalifikacijske zahtjeve za pomoćnike menadžera. Moraju posjedovati:

  • glavni zakoni i ključni podzakonski akti (uključujući resorne) koji uređuju komercijalne djelatnosti proizvodnje;
  • trenutno stanje gospodarstva;
  • osnovna načela poslovanja i trgovine;
  • stanje na tržištu (općenito, u samoj tvrtki, kod njenih konkurenata, u srodnim djelatnostima, u različitim regijama);
  • dinamika tržišta i glavni trendovi ponude i potražnje;
  • glavni asortiman prodanih dobara (usluga), njihovu klasifikaciju, namjenu, ključne karakteristike i mogućnosti koje ta dobra (usluge) zapravo daju potrošaču.

Ali ni tu zahtjevi ne prestaju. Dobar pomoćnik voditelja prodaje trebao bi biti svjestan postupaka određivanja cijena u tržišnim segmentima na veliko, malo, malo i malo.

Naravno, moraju pratiti trenutnu razinu cijena... Štoviše, poznavanje teorije i prakse upravljanja, principa administracije u organizaciji bit će vrlo korisno. Upraviteljevi pomoćnici sastavljaju razne dokumente i sudjeluju u pregovorima, pa oni trebate poznavati uredski rad i tijek rada, psihologiju trgovine.

Osim toga, morat ćete savladati:

  • poslovna etika;
  • pristupi poslovnom umrežavanju;
  • sociologija;
  • motivacija osoblja;
  • suvremeni računalni programi i mrežni servisi koji olakšavaju rad.

Funkcionalne odgovornosti

Glavne odgovornosti takvog zaposlenika su:

  • pomoć menadžeru u organizaciji i otklanjanju pogrešaka u prodajnoj mreži;
  • prikupljanje informacija o potražnji za robom ili uslugama, analiza razloga zašto se ona mijenja;
  • pronalaženje dodatnih kupaca i posrednika, uspostavljanje kontakata s njima;
  • pregovaranje s klijentelom;
  • priprema dokumentacije u predugovornoj fazi;
  • sklapanje ugovora;
  • organizacija isporuka robe u skladu s ugovorima;
  • praćenje plaćanja za isporučenu robu i izvršene usluge, usklađenost s drugim uvjetima;
  • proučavanje glavnih zahtjeva i želja za kvalitetom robe i njezinih karakteristika;
  • analiza kvalitete postprodajne usluge;
  • analiza broja prodaja i njihove dinamike.

Pomoćnik voditelja uzima u obzir pritužbe potrošača i razumije što je razlog, tko je u pravu, kako spriječiti slične pritužbe u budućnosti. Ovaj zaposlenik aktivno je uključen u marketinške i promotivne aktivnosti. Odgovorno je za prikupljanje podataka o potrošačima i njihovo unošenje u baze podataka, ekspertne sustave. Također je potrebno pripremati izvješća o radu, izrađivati ​​analitičke preglede i reference (čiji predmet određuje upravitelj).

Konačno, neposredni nadređeni može dodijeliti pomoćniku pojedinačne poslove za određeni funkcionalni profil.

Opis posla

Pomoćnike upravitelja može imenovati i razmjenjivati ​​samo čelnik organizacije ili podružnice (strukturne jedinice), a zastupanje daje upravitelj ili drugi službenik. Dok je pomoćnik odsutan, zamjenjuje ga službeno imenovana osoba. Tada se ista prava i obveze prenose na zamjenu. Pomoćnici imaju ovlasti:

  • upoznati se sa svim dokumentima koji reguliraju njihovu djelatnost;
  • zatražiti sve informacije za rad (uključujući i u drugim strukturnim odjelima);
  • dati prijedloge kako poboljšati rad.

Oni su odgovorni za:

  • neispunjavanje svojih dužnosti;
  • kršenje građanskog zakona;
  • kršenje kaznenog zakona;
  • upravni prekršaj;
  • oštećenje imovine ili curenje podataka.
bez komentara

Moda

ljepota

Kuća