Kuhati

Pomoćnik kuhara: kvalifikacijski uvjeti i funkcije

Sadržaj
  1. Kakav je ovo posao?
  2. zahtijevajte
  3. Kvalifikacijski zahtjevi
  4. Funkcionalne odgovornosti
  5. Opis posla

Posao kuhara prilično je naporan, stoga se u ugostiteljskom objektu često pojavljuje slobodno mjesto za njegovog pomoćnika. Iako se specifični zahtjevi razlikuju ovisno o organizaciji, njihova bit ostaje ista - ovaj kuhinjski radnik mora izvršavati sve upute nadređenih. Može se baviti i jednostavnim aktivnostima poput pranja hrane i čišćenja radnog mjesta te pripremanja jednostavnih jela.

Kakav je ovo posao?

Poduzeće unajmljuje pomoćnika ili pomoćnika kuhara da iskrca jednog od kuhara. Štoviše dužnosti dodijeljene zaposleniku mogu se razlikovati ovisno o specifičnostima organizacije. Na primjer, neki poslodavci zahtijevaju samo mlađe osoblje za obavljanje malih poslova koji ne zahtijevaju posebne vještine. U ovom slučaju govorimo o razvrstavanju proizvoda, opremi za pranje i brzom ispunjavanju jednostavnih narudžbi. Drugi šefovi mogu povjeriti zaposleniku složenije poslove, na primjer, pripremu jednostavnih jela ili provođenje određene toplinske obrade.

U nekim organizacijama pomoćnik radi gotovo ravnopravno sa samim kuharom, s iznimkom posebno složenih jela.

zahtijevajte

Profesija kuhara ne gubi na važnosti, jer ljudima uvijek treba ukusna hrana. No, da bi se postao kvalificirani obrtnik koji dobro zarađuje, treba krenuti s mlađim pozicijama – odnosno istim pomoćnim kuharom. Ovo zanimanje uvijek ostaje traženo.Prosječna plaća za ovu poziciju je oko 25 tisuća rubalja.

Kvalifikacijski zahtjevi

Dobivanje pozicije pomoćnog kuhara relativno je jednostavno.

Obrazovanje

Za zapošljavanje na ovom radnom mjestu u načelu je dovoljna srednja stručna sprema na visokoj kulinarskoj ili tehničkoj školi. Bez iskustva možete se zaposliti u blagovaonici, malom kafiću ili u sličnoj ustanovi. U tom slučaju trebali biste biti spremni na malu plaću i veliko opterećenje, ali takav rad će vam omogućiti da steknete potrebno iskustvo i potrebnu liniju u svom životopisu. Uz strukovno obrazovanje potrebno je i srednje opće obrazovanje. Ako pomoćni kuhar treba raditi s alkoholnim pićima, tada mora biti stariji od 18 godina.

Osim toga, kandidat neće biti primljen u radni odnos bez valjane medicinske dokumentacije.

Vještine

Ako mlađi zaposlenik mora obavljati samo pomoćne poslove, može se zaposliti ne samo bez nedostatka iskustva, već čak i bez specijaliziranog obrazovanja. U ovom slučaju, osobne kvalitete su puno važnije - naporan rad, izdržljivost, pažnja prema detaljima, aktivnost i učinkovitost u ispunjavanju zahtjeva višeg kuhara.

U slučaju da će se mladi kulinarski stručnjak morati nositi sa složenijim zadacima, potrebno vam je posebno obrazovanje, što znači posebne vještine. Na primjer, mora biti sposoban izvesti različite vrste rezova, znati na kojim temperaturama se provode određene vrste toplinske obrade, a također imati ideju o tome kako se pojedino jelo priprema.

Funkcionalne odgovornosti

Glavna dužnost pomoćnog kuhara je ispunjavati zahtjeve i upute izravno od samog kuhara. U pravilu, mlađi zaposlenik priprema proizvode za daljnju toplinsku obradu ili je dodatno obavlja - na primjer, kuha povrće za salate. Dodjeljuju mu se rutinski zadaci kao što su rezanje povrća, voća, mesa, ribe i drugih sastojaka. Kuhar može povjeriti svom pomoćniku kuhanje tako jednostavnih jela kao što su umak ili juha. U osnovi, zaposlenik se također može pobrinuti za dizajn jela, ali će ga kuhar provjeriti prije posluživanja.

Pomoćnik u kuhinji moraju nužno kontrolirati skladištenje i potrošnju postojećih proizvoda. To znači da ne samo da provjerava datume isteka i lijepi naljepnice, već i ispunjava računovodstveni dnevnik. Poštivanje pravila robnog susjedstva također je pod kontrolom ovog zaposlenika. Primjerice, ako na jednoj polici pronađete ostatke mesa i gotove kolače od sira, krivac će biti kulinarski pomoćnik. Naravno, unatoč popisu izvedenih radova, ovaj djelatnik mora biti sposoban koristiti bilo koju opremu u toplim i hladnim radionicama, kao i sav raspoloživi inventar. Važno je da je upoznat s cijelim jelovnikom i da ima priliku, po potrebi, pomoći drugim kuharima.

Jedna od važnih obaveza zaposlenika je dezinfekcija i održavanje čistoće u kuhinji. Obično mu se povjerava i obavljanje poslova dezinfekcije. Poput ostalih radnika, mora biti svjestan osnova zaštite od požara i svake dvije godine donositi norme za sanitarni minimum. Neke funkcije pomoćnik može obavljati samostalno, dok druge može obavljati samo u suradnji sa svojim neposrednim rukovoditeljem. Na primjer, posebno u situaciji “newbie”, stariji kuhar vodi računa o higijenskoj obradi proizvoda.

Opis posla

Potreba za sastavljanjem opisa posla za pomoćnika kuhara ne postoji u svim ugostiteljskim objektima. U pravilu, ova pozicija nije obvezna, te se stoga po potrebi izrađuje regulatorni dokument. Ovaj priručnik odražava sve uvjete rada zaposlenika, koji se mogu razlikovati ovisno o specifičnostima poduzeća, ali se uklapaju u jasnu strukturu.

Na početku dokumenta navode se podaci voditelja, datum i potpis djelatnika koji je pročitao dokument. Nadalje, objavljuju se opće odredbe – odnosno zahtjevi koji se postavljaju kandidatima za ovo radno mjesto.

Obično govorimo o obrazovanju, postojećem radnom iskustvu, osobnim kvalitetama i profesionalnim vještinama.... Odmah se objavljuju pravila zapošljavanja i otpuštanja te se pojašnjava mjesto pomoćnog kuhara u općoj hijerarhiji. Sljedeći dio upute iznimno je važan za samog zaposlenika, jer su u njemu propisana njegova prava i obveze.

Prema zakonu o radu, ako neka funkcionalnost nije navedena u ovom odjeljku, zaposlenik ima pravo ne izvršiti je.

Posljednji dio opisa posla je "Odgovornost". Ovdje su regulirane posljedice koje nastaju kao posljedica prekršaja koje je počinio zaposlenik na radu. Važno je zapamtiti da te mjere ne mogu biti strože od onih navedenih u zakonima o radu. Vraćajući se na prava pomoćnog kuhara, nužno je spomenuti mogućnost da se od rukovoditelja zahtijevaju proizvodi potrebni za rad, kuhinjski pribor, kao i sredstva potrebna za obavljanje sanitarnih radova. Osim toga, upute također ukazuju na pravo na primanje svih informacija potrebnih za operaciju. Među pravima pomoćnika također su naznačena mogućnost usavršavanja, sudjelovanja u raspravi o pitanjima vezanim za njegovu funkcionalnost, davanja sugestija i primjedbi, kao i polaganja certifikata.

Mlađi kuhinjski radnik može odbiti obavljati poslove koji su štetni za zdravlje ili čak život kuhara, kao i ako se obavljaju bez pridržavanja sigurnosnih mjera. Osim toga, ima neotuđivo pravo organizirati visokokvalitetno radno mjesto, kao i uspostaviti način rada u skladu s normama utvrđenim na zakonodavnoj razini. Što se tiče odgovornosti pomoćnog kuhara, odgovoran je za ispunjavanje svojih dužnosti i očuvanje materijalnih vrijednosti s kojima radi.

Često su u opisu posla naznačeni oni pravni akti čiji je sadržaj pomoćni kuhar dužan znati. U ovom slučaju govorimo o odredbama u vezi s cateringom, zahtjevima za kvalitetu proizvoda i uvjetima skladištenja.

Često se od mlađeg zaposlenika traži da poznaje pravila po kojima se provode obračuni s potrošačima. Naravno, profesionalac bi trebao biti svjestan nutritivne vrijednosti svih proizvoda koji se koriste za pripremu jela i pića, kao i znati što manje otpada tijekom proizvodnje. Kulinarski stručnjak mora biti sposoban ne samo učinkovito prezentirati kulinarski proizvod, već ga i pripremiti u skladu s tehnologijom.

Među dužnostima pomoćnika kuhara su pakiranje jela za van, poštivanje pravila za kombiniranje sastojaka, kao i obavljanje novčanih transakcija s kupcima u gotovini i bezgotovinskom plaćanju. Naravno, obveza je poštivanje zahtjeva zaštite rada i SanPin standarda. Kuhar mora pažljivo rukovati hranom i štedljivo je koristiti. Inače, unatoč obilju dužnosti, sve radne funkcije zaposlenika mogu se označiti s dvije točke - obavljanje kuharskih zadataka za kuhanje, prezentaciju i prodaju jela, kao i ispunjavanje kuharskih uputa i zadataka za organizaciju radnog mjesta.

U opisima poslova propisanih u uputama mogu se čak navesti sve vrste pripremljene hrane. Alternativno, na popisu su žitarice i prilozi, jela od jaja i svježeg sira, umaci, poluproizvodi, topli napitci, prilozi, juhe, sendviči i drugi proizvodi. Obvezne su klauzule koje sadrže pripremu raznih komponenti i radnog mjesta, kao i pregled kuhinjske opreme i pribora.

U pravilu, prema uputama, radni dan zaposlenika završava pakiranjem preostalih prehrambenih proizvoda i čišćenjem radnog mjesta.

bez komentara

Moda

ljepota

Kuća